História klubu

HC SLOVAN Bratislava je jedným z najstarších hokejových klubov na Slovensku. Hokej sa v Bratislave začal hrať presne pred 98 rokmi.

V roku 1921 sa neúnavný propagátor Antonín Máša-Balík pričinil o vznik hokejového odboru 1. ČsŠK Bratislava. Vtedy však len bandy hokeja s loptičkou. Po roku 1924 si začal prerážať cestu kanadský hokej. Svoj prvý zápas podľa kanadských pravidiel zohral bratislavský klub vo Viedni s Wiener EV v decembri 1924. K zvýšeniu úrovne hokeja v Bratislave prispelo otvorenie zimného štadióna na Tehelnom poli 14. 12. 1940.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na desaťročia žezlo najlepšieho slovenského mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v družstve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzurilla, Nedomanský a ďalší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu Slovan.

Jediný titul v československej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978-79. Kostru majstrovského družstva tvorili starí skúsení hráči Sakáč, Kužela, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, Mrukvia a mladí začínajúci hráči, z ktorých postupne vyrástli výborní reprezentanti československého hokeja, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pašek, Černý, Jaško, Pokovič a ďalší.

Po osamostatnení Slovenska pokračoval Slovan v dlhodobom trende. V období od sezóny 1993–94 bol osemkrát Majstrom SR (1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2002–03, 2004-05, 2006-07, 2007-08 a naposledy 2011-2012). V mládežníckych kategóriách, od starších žiakov až po juniorov, sa slovanistické tímy pravidelne radujú zo zisku titulov.

Okrem toho získali všetky družstvá Slovana v novodobom období samostatného Slovenska vyše 30 strieborných a bronzových medailí. Ak by sa použilo olympijské pravidlo prideľovania bodov, tak možno povedať, že HC SLOVAN Bratislava je v období ostatných 26 rokov najúspešnejším hokejovým klubom na Slovensku, aj keď 7 rokov účinkoval v inej lige.

Farbami, ktoré sprevádzali klub v jeho histórii, boli belasá a biela, dnes doplnené o bordovočervenú farbu.

Po vstupe Slovana do KHL a modernizácii zimného štadióna v súvislosti s konaním MS 2011 v ľadovom hokeji sa ešte zvýšila priemerná návštevnosť a kultúrnosť prejavu fanúšikov na zápasoch Slovana. Domáci zápas Slovana v KHL bol vyhľadávaným komplexným voľnočasovým zážitkom pre celé rodiny nielen z bratislavského regiónu.

Od roku 2012 videlo domáce zápasy Slovana takmer 1 milión divákov.

Hokejový klub Slovan Bratislava je priekopníkom aj v ďalších oblastiach. Bol prvým klubom na Slovensku, ktorý pripravil a začal využívať vlastnú webovú stránku, a tiež prvým klubom na Slovensku, ktorý využíval vlastnú počítačovú sieť. Manažment klubu sa snaží presadzovať najmodernejšie spôsoby komunikácie a public relations. Klubový profil na facebooku patrí dlhodobo medzi 5 najväčších hokejových profilov v Európe

Od sezóny 2019/2020 je HC SLOVAN Bratislava opätovne účastníkom slovenskej najvyššej súťaže, Tipsport Ligy.

HC SLOVAN Bratislava je obdivovaný a zatracovaný súčasne. Je vzorom, ale aj tŕňom v oku. Je svetlým bodom, ku ktorému sa chce čo len priblížiť veľké množstvo začínajúcich hráčov, ale aj tých skúsených, pripravených predviesť svoje schopnosti a umenie. Ale Slovan je len jeden!

Mládež

Snahou kompetentných manažérov v HC SLOVAN Bratislava mládež je umožniť hrať ľadový hokej od 4-5 rokov všetkým deťom bez ohľadu na sociálne prostredie, z ktorého pochádzajú. Napriek najvyššiemu nájmu za ľadovú plochu na Slovensku, v HC SLOVAN sa mesačný príspevok od rodičov pohybuje na úrovni 50.- EUR. Deti od najmenšieho veku dostávajú zdarma zapožičanú kompletnú hokejovú výstroj.

Dôležitou súčasťou sú kvalifikovaní tréneri, ktorí majú možnosť sa neustále dovzdelávať a zvyšovať si trénerskú kvalifikáciu. V Slovane je tradícia angažovať bývalých úspešných a obľúbených hráčov do trénerskej práce s mládežou. Aktuálne pôsobia v rôznych detských a mládežníckych kategóriách bývalí skvelí hráči, ako Richard Kapuš, Jozef Pethö, Miroslav Mosnár, Tibor Višnovský, Michal Hreus, Roman Liška alebo Michal Dostál. Novým šéftrénerom mládeže je Roman Ulehla.

V duchu príslovia „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“ umožňuje HC SLOVAN svojim nádejam učiť sa od starších a skúsenejších aj návštevou domácich zápasov. Na vybrané domáce zápasy majú chlapci k dispozícii voľné vstupenky a svoje vzory môžu sledovať naživo v akcii v sprievode svojich trénerov, resp. rodičov.

Vďaka investíciám, podmienkam na štadióne a trénerskej základni má klub všetky predpoklady stať sa opätovnou baštou mládežníckeho hokeja.