História klubu

HC SLOVAN Bratislava je jedným z najstarších hokejových klubov na Slovensku. Hokej sa v Bratislave začal hrať presne pred 99 rokmi.

V roku 1921 sa neúnavný propagátor Antonín Máša-Balík pričinil o vznik hokejového odboru 1. ČsŠK Bratislava. Vtedy však len bandy hokeja s loptičkou. Po roku 1924 si začal prerážať cestu kanadský hokej. Svoj prvý zápas podľa kanadských pravidiel zohral bratislavský klub vo Viedni s Wiener EV v decembri 1924. K zvýšeniu úrovne hokeja v Bratislave prispelo otvorenie zimného štadióna na Tehelnom poli 14. 12. 1940.

Po druhej svetovej vojne prevzal Slovan na desaťročia žezlo najlepšieho slovenského mužstva a popredného tímu v spoločnej československej súťaži. V tomto období pôsobili v družstve postupne hráči: Jendekovci, Starší, Fako, Černický, Gregorovci, Čapla, Golonka, Dzurilla, Nedomanský a ďalší, ktorí veľkou mierou prispeli k šíreniu dobrého mena hokejového klubu Slovan.

Jediný titul v československej hokejovej lige v kategórii dospelých získal pod vedením trénera Ladislava Horského v sezóne 1978-79. Kostru majstrovského družstva tvorili starí skúsení hráči Sakáč, Kužela, Bukovinský, Ujváry, Miklošovič, Žiška, Mrukvia a mladí začínajúci hráči, z ktorých postupne vyrástli výborní reprezentanti československého hokeja, bratia Peter, Marián a Anton Šťastní, Rusnák, Pašek, Černý, Jaško, Pokovič a ďalší.

Po osamostatnení Slovenska pokračoval Slovan v dlhodobom trende. V období od sezóny 1993–94 bol osemkrát Majstrom SR (1997–98, 1999–2000, 2001–02, 2002–03, 2004-05, 2006-07, 2007-08 a naposledy 2011-2012). V mládežníckych kategóriách, od starších žiakov až po juniorov, sa slovanistické tímy pravidelne radujú zo zisku titulov.

Okrem toho získali všetky družstvá Slovana v novodobom období samostatného Slovenska vyše 30 strieborných a bronzových medailí. Ak by sa použilo olympijské pravidlo prideľovania bodov, tak možno povedať, že HC SLOVAN Bratislava je v období ostatných 26 rokov najúspešnejším hokejovým klubom na Slovensku, aj keď 7 rokov účinkoval v inej lige.

Farbami, ktoré sprevádzali klub v jeho histórii, boli belasá a biela, dnes doplnené o bordovočervenú farbu.

Po vstupe Slovana do KHL a modernizácii zimného štadióna v súvislosti s konaním MS 2011 v ľadovom hokeji sa ešte zvýšila priemerná návštevnosť a kultúrnosť prejavu fanúšikov na zápasoch Slovana. Domáci zápas Slovana v KHL bol vyhľadávaným komplexným voľnočasovým zážitkom pre celé rodiny nielen z bratislavského regiónu.

Od roku 2012 videlo domáce zápasy Slovana takmer 1 milión divákov.

Hokejový klub Slovan Bratislava je priekopníkom aj v ďalších oblastiach. Bol prvým klubom na Slovensku, ktorý pripravil a začal využívať vlastnú webovú stránku, a tiež prvým klubom na Slovensku, ktorý využíval vlastnú počítačovú sieť. Manažment klubu sa snaží presadzovať najmodernejšie spôsoby komunikácie a public relations. Klubový profil na facebooku patrí dlhodobo medzi 5 najväčších hokejových profilov v Európe

Od sezóny 2019/2020 je HC SLOVAN Bratislava opätovne účastníkom slovenskej najvyššej súťaže, Tipos Extraligy.

HC SLOVAN Bratislava je obdivovaný a zatracovaný súčasne. Je vzorom, ale aj tŕňom v oku. Je svetlým bodom, ku ktorému sa chce čo len priblížiť veľké množstvo začínajúcich hráčov, ale aj tých skúsených, pripravených predviesť svoje schopnosti a umenie. Ale Slovan je len jeden!

Mládež

Snahou kompetentných manažérov v HC SLOVAN Bratislava mládež je umožniť hrať ľadový hokej od 4-5 rokov všetkým deťom bez ohľadu na sociálne prostredie, z ktorého pochádzajú.

Dôležitou súčasťou sú kvalifikovaní tréneri, ktorí majú možnosť sa neustále dovzdelávať a zvyšovať si trénerskú kvalifikáciu. V Slovane je tradícia angažovať bývalých úspešných a obľúbených hráčov do trénerskej práce s mládežou. Aktuálne pôsobia v rôznych detských a mládežníckych kategóriách bývalí skvelí hráči, ako Richard Kapuš, Zdeno Cíger, Jozef Pethö, Jaroslav Obšut, Michal Hreus, Roman Liška alebo Michal Dostál. Novým šéftrénerom mládeže je Miroslav Lažo, novým športovým manažérom mládeže Robert Döme.

„Pri mládeži Slovana sa tvorí mimoriadne kvalitný tím, zložený z viacerých skvelých bývalých hráčov, vrátane Zdena Cígera, Richarda Kapuša. Som vďačný, že môžem byť jeho súčasťou a na spoluprácu sa veľmi teším. Slovan je od detstva moja veľká srdcovka, klubom číslo jedna, preto som pri ponuke vôbec nezaváhal. Mojou úlohou bude manažovanie mládeže v kategóriach od juniorky až po najmenšie deti v prípravke,“ povedal Miroslav Lažo.

„Poslaním nových akcionárov klubu je výrazné zlepšenie práce s deťmi a mládežou. V predstavách ako to dosiahnuť sme sa zhodli. Verím, že ciele dokážeme postupom času naplniť a v budúcnosti sa dočkáme kvalitnej liahne mladých talentov, ktoré sa dokážu presadiť doma, v zahraniči a budú prínosom pre reprezentačné družstvá Slovenska,“ dodal Miroslav Lažo.

„Miro bol na ľade veľkým bojovníkom, pre úspech mužstva dokázal urobiť všetko. Spoločne sme získali štyri majstrovské tituly. S podobným nasadením sa pustil do práce po skončení kariéry. Jeho vstup do mládeže vnímam pozitívne., na spoluprácu s Mirom sa veľmi teším. Verím, že do fungovanie tohto úseku prinesie nový vietor a prvé úspechy jeho práce uvidíme už v blízkej budúcnosti,“ vyjadril sa na adresu Miroslava Laža hlavný poradca a koordinátor nových vlastníkov HC SLOVAN Maroš Krajči.

V duchu príslovia „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť“ umožňuje HC SLOVAN svojim nádejam učiť sa od starších a skúsenejších aj návštevou domácich zápasov. Na vybrané domáce zápasy majú chlapci k dispozícii voľné vstupenky a svoje vzory môžu sledovať naživo v akcii v sprievode svojich trénerov, resp. rodičov.

Vďaka investíciám, podmienkam na štadióne a trénerskej základni má klub všetky predpoklady stať sa opätovnou baštou mládežníckeho hokeja.